ŠKOLY v PRÍRODE a RODINNÉ POBYTY u VÍLY BELY

V malej dedinke Banská Belá, z ktorej čo by kameňom dohodil do vznešeného historického mesta Banská Štiavnica, na úpätí Štiavnických vrchov a pod dohľadom legendami opradeného vrchu Sitno, nachádza sa Vilabela.

Ako už jej meno napovedá, je to krásne miesto, pokojné a malebné, plné prekvapení a tajomstiev, ktoré čajakú na to, že ich objavíte. Možno sa ukrývajú v jednej z izieb bývalého hospodárskeho statku, ktorému sme vdýchli nový život, možno v záhrade okolo, a možno ich objavíte priamo vo vlastných rukách v jednej z našich kreatívnych dielní. Je to totiž miesto pre deti a rodičov, žiakov a učiteľov…. a všetky tvorivé bytosti.

A keď sa počas objavovania unavíte, môžete si oddýchnuť v saune, wellnese, pohrať sa so zvieratkami, ponúknuť sa niečim priamo z jednej z našich hriadok, či len jednoducho byť a vdychovať čaro tohto jedinečného miesta. 

Vo Vilabele sa Vám budú venovať títo milí ľudia:

edaramik
Lucia Hasbach– víla (takmer) všemohúca
Eduarda Doczy – víla vždy nápomocná
Víla Bela-  víla vždy a všade

 

ŠKOLA v PRÍRODE

Ponúkame Vám jedinečné pobyty pre školy ale aj materské školy – predškolákov, zamerané na rozvoj tvorivosti a remeselnej zručnosti detí. Tvorivosť vnímame ako základ učenia, naše programy sa opierajú o zážitkové učenie sa a rozvoj na základe vlastnej skúsenosti. Naša lektorka vám bude k dispozícii a radi vám pripravíme aktivity v rámci programu podľa vášho výberu na mieru. Všetky tvorivé aktivity po konzultácii prispôsobíme učivu ktoré s deťmi preberáte tak, aby deti boli neustále pobádané vami určené témy vnímať a spracúvať v rámci každodenného života vo Vilabela. Samozrejme nechýbajú pohybové aktivity, či osvojovanie si princípov trvale udržateľného života. Deti sa môžu zúčastňovať na bežnom živote v našej usadlosti – od ranného zberu vajíčok, dojenia, starostlivosti o hriadky či bylinkovú záhradku až po drobnú pomoc pri príprave jedál. Keďže kapacita nášho zariadenia nepresahuje 40 lôžok, umožňuje nám to individuálny prístup ku každej triede.

Ku školám, ktoré nás navštívia máme osobitý prístup, našim cieľom je pripraviť program na mieru tak, aby vás obohatil, aby  počas pobytu žiaci aj pedagógovia načerpali nové podnety, silu a tvorivosť. Ponúkame a umožňujeme vzdelávanie nielen v okolitej prírode, ale aj v netradičnej, tvorivosť rozvíjajúcej učebni a v prvotriedne vybavených dielňach – keramickej, textilnej.  Učíme sa hrou a vlastnou skúsenosťou. Kto nezažil – nevie…

Naše izby sú útulné a farebné, každá má svoj osobitý ráz a charakter, a tiež prispievajú k prirodzenej túžbe detí objavovať a tvoriť. Každá izba má sociálne zariadenie, sprchu.

Okrem toho môžete využívať aj wellness – saunu a vírivku.

Naše pobyty spravidla začínajú v nedeľu popoludní a končia v piatok obedom. Izby sú 2 – 4 lôžkové, niektoré majú možnosť prístelku. V prípade potreby vieme prispôsobiť izby vašim požiadavkám. Každá izba má vlastnú kúpeľňu – WC a sprchu.

Pre deti predškolského veku máme k dispozícii nízke nábytky, postieľky – lehátka, vysoké stoličky k jedálenským stolom.

CENNÍK ŠKOLA V PRÍRODE

príchod nedeľa popoludní – odchod piatok popoludní

predškoláci: 80 Eur

1.stupeň: 85 Eur

2. stupeň a dospelí: 90 eur

V cene je zahrnuté ubytovanie na 5 nocí, strava a pitný režim, pohybové a kreatívne aktivity s lektorkou – 4 hod. denne, 24 hod. asistencia.

Celková kapacita zariadenia je 40 lôžok. cenu pridaných aktivít /koníky, vstupné na expozície a externé dielne, sokoliarsky program, plaváreň a pod./s nami prosím konzultujte.

Zľavy:

Na každých 10 žiakov 1 pedagóg zdarma

Narodeninový darček: Ak má dieťa počas svojho pobytu narodeniny, má v deň svojich narodenín ubytovanie a stravu zdarma

Deťom v hmotnej núdzi ponúkame zľavu, prosím konzultujte s nami.

fotoweb2fotoweb4   fotoweb6 fotoweb5

 

VÍKENDOVÉ POBYTY PRE RODINY

Či už jedna, alebo viaceré rodiny s deťmi – pripravte sa na nezabudnuteľný zážitok….Naše útulné izby, dobrá   kuchyňa a najmä pokoj, ktorý je dnes vzácnosťou, sú ideálnou kombináciou pre oddychový víkend, ktorý môže navyše obohatiť vás i vaše deti o nové poznatky, skúsenosti či remeselné a tvorivé zručnosti.

Počas pobytu vo Vilabela môžete využiť asistenciu našej lektorky, ktorá vám rada pripraví tvorivé aktivity v našej dielni, či už keramickej či textilenj, ktoré môžete absolvovať spolu ako rodina, alebo ich prispôsobíme tak, aby sa aktivite venovali deti, zatiaľ čo rodičia môžu oddychovať, či spraviť si výlet do blízkej Banskej Štiavnice…

Ubytovanie od piatku do nedele – 2 noci –  na 2 – 4 lôžkových izbách s vlastnou kúpeľňou, či už pre individuálne rodiny, alebo kolektívna rezervácia. K dispozícii sauna, vírivka,  strava – polpenzia.

Vyberte si z našich kreatívnych aktivít, môžete vytvoriť niečo spoločne ako rodina, alebo môžete ponechať tvorivosť na deti a vychutnať si zatiaľ pokojnú prechádzku, či návštevu Banskej Štiavnice.

CENNÍK VÍKENDOVÉ POBYTY PRE RODINY

príchod – piatok popoludní, odchod – nedeľa dopoludnia

ubytovanie na 2 – 6 lôžkových izbách s vlastnou kúpeľňou a WC

1 izba – 2 noci

 • dospelí 15 eur/noc  deti 3-12 rokov 10 eur/noc deti do 3 rokov zdarma
 • strava – raňajky 4,50 eur vo forme švédskych stolov ,  polpenzia dospelí 10 eur/deti 6 eur
 • kreatívne aktivity s lektorkou – podľa vášho výberu zo sekcie aktivity – 1 hod. – 10 eur /  max. 2 hod. denne
 • Možnosť využitia wellnes – sauna, vírivka
 • aktívna účasť na živote vo Vilabela – starostlivosť o zvieratká, zeleninové hriadky, bylinkovú záhradku

Vo Vilabela vám pripravíme zdravé domáce jedlo, či už ste spokojní s bežným jedálničkom, alebo ste vegetarián, vegán, alebo celiatik. Akékoľvek svoje požiadavky na stravu s nami pokojne konzultujte.

Zažite príjemný víkend s rodinou spojený s lyžovačkou, tvorivými aktivitami, wellnessom a prechádzkami v uličkách Banskej Štiavnice

 

PRENÁJOM NA PODUJATIA

Vilabela poskytuje zázemie pre rozličné workshopy, semináre, viacrodinné pobyty, rodinné podujatia, teambuildingy, firemné akcie, skupinové pobyty a pod. Okrem ubytovania vám dáme k dispozícii nielen spoločenskú miestnosť, keramickú dielňu, textilnú dielňu a wellness,  ale zabezpečíme vám aj stravu, v prípade potreby aj lektorov a pod. Celková kapacita zariadenia je 40 lôžok.  Pre bližšie informácie, cenovú ponuku či prípadnú možnosť participácie na vašich projektoch neváhajte nás kontaktovať a konzultovať vaše požiadavky.

Vilabela je taktiež otvorená možnosti poskytnutia zázemia pre deti s individuálnym študijným plánom resp. v domácom učení. Takéto pobyty prosím konzultujte.

WORKSHOPY, SEMINÁRE, SÚSTREDENIA, TEAMBUILDINGY

Vilabela je pohostinné miesto pre všetky druhy workshopov, sústredení a podujatí, ktoré môžete obohatiť o tvorivé aktivity podľa svojho výberu. Okrem ubytovania vám dáme k dispozícii nielen spoločenskú miestnosť, keramickú dielňu, textilnú dielňu a wellness,  ale zabezpečíme vám aj stravu, v prípade potreby aj odborníkov a lektorov a pod. Celková kapacita zariadenia je 40 lôžok. Pre bližšie informácie, cenovú ponuku či prípadnú možnosť participácie na vašich projektoch neváhajte nás kontaktovať a konzultovať vaše požiadavky.

Pre školenia, semináre a firemné večierky s wellness programoma relaxom taktiež odporúčame špecialistov na wellness večierky z Penziónu U Mlynárky.

A pre tie firmy ktoré obľubujú sústredenia, semináre a teambuildingové akcie v prostredí hôr s veľkým množstvom športových a adrenalínových aktivít niet lepšieho miesta ako Park pod Borovicou.

AKTIVITY

Všetky činnosti zahrnuté v bohatom výbere našich programov rozvíjajú detskú tvorivosť a remeselné zručnosti detí. Oboznamovaním sa s tradičnými technikami ako hrnčiarstvo, modelovanie z hliny, výroba papiera, tkáčstvo, maľba, a pod. , dávame deťom nástroj pre rozvoj a učenie, a zároveň im umožňujeme plne využívať svoj tvorivý potenciál. Priestory Vilabela sú citlivo zariadené tak, aby deti v nich nachádzali podnety a inšpiráciu. Tradičné techniky používame v súlade so súčasnou estetikou a praktickým využitím v každodennom živote.

Počas  pobytu sa budú deti venovať aktivitám podľa vášho výberu. Prakticky si vyskúšajú tvorbu od prípravy až po konečný výrobok, ale oboznámia sa aj s históriou daného remesla či umeleckej činnosti. Radi prispôsobíme obsah programu práve preberanému učivu a tým doplníme vaše vyučovanie praktickými ukážkami. Detailný obsah vami vybraného programu vám radi vypracujeme na základe konzultácie.

Všetky aktivity s lektorkou môžeme realizovať v anglickom, nemeckom alebo španielskom jazyku.

 Vo Vilabela sú deti začlenené do bežného života na hospodárskej usadlosti – či už je to starostlivosť o zvieratká, ranný zber vajíčok, ukážky dojenia, starostlivosť o hriadky, bylinkovú záhradku a pod. Môžu sa zúčastňovať na príprave raňajok či olovrantu, pomáhať v dielni…

ZÁKLADNÉ PROGRAMY:  /v cene pobytu/

Vyberte si jeden z našich programov, ktorý považujete za zaujímavý. Jeho presnú náplň po konzultácii s lektorkou vypracujeme tak, aby bol v súlade s vašimi požiadavkami.

1. OD HRUDKY ZEME PO HRNČEK –  S prihliadnutím na vek a schopnosti detí, sa budeme venovať pôvodu a významu keramiky a hrnčiarstva z historického, folklórneho a umeleckého hľadiska,  spracovaniu hliny, modelovaniu, zdobeniu, vytáčaniu na kruhu, glazovaniu a vypaľovaniu.

2. NITKY, KLBKÁ, LÁTKY –  Textilná dielňa, v ktorej sa dozviete o pôvode a histórii tkanín, tradičných aj netradičných technikách  spracovania priadze/plstenie vlny, pradenie, tkanie, farbenie prírodnými farbami, šitie …/

3. HUDBA V NÁS –  Rozvoj hudobného cítenia, oboznamovanie sa s rôznymi hudobnými nástrojmi, významu hudby v živote človeka,  hudobné hry, tón a rytmus, spoločná improvizácia, nácvik spoločného diela, možnosť hudobnej nahrávky – CD

4. PAPIEROVÉ SNY –  História papiera, ručná výroba papiera, modelovanie z papiermašé, potlače papieru rôznymi technikami, výroba originálnych obalov na učebnice a zošity, papierových tienidiel a iných predmetov, japonské umenie Origami.

5. TVOJA PRVÁ KNIHA –  Význam kníh v našom živote, pohľad do minulosti. Výroba vlastnej knihy – kreatívne písanie, ilustrácia a viazanie malej knihy.

6. LATERNA MAGICA  Podľa veku žiakov sa budeme venovať rozvoju filmovej gramotnosti, stručným dejinám filmu, deti si vyskúšajú kameru, strih, animácie, a spoločne ako správny filmový team si výrobia vlastný krátky film. Čakajú na ne filmové večery, počas ktorých si môžu pozrieť výber nielen z filmovej klasiky ale aj hodnotné netradičné rozprávky, o filmoch sa budeme rozprávať a budu na ne nadväzovať aj rôzne hry.

7. BÁBKY HÁBKY Čaro bábkového divadla si tentokrát deti vyskúšajú z druhej strany javiska….výroba vlastných bábok, z rôznych materiálov, spoločne vymyslený príbeh a jeho spracovanie, záverečné predstavenie.

 

SEZÓNNE PROGRAMY  :  /v cene pobytu, namiesto základného programu/

Radi vám pripravíme aj program podľa ročného obdobia:

ŠARKANIÁDA:

jeseň a zostrojenie si vlastných neobyčajných šarkanov zo zaujímavých materiálov a kombinácií, záverečný výlet a púšťanie si šarkanov na banskoštiavnickej Kalvárii

VIANOČNÉ RADOSTI

predvianočný čas – veselé pečenie a zdobenie medovníkov, výroba vianočných pozdravov a ozdôb, sviečok a pod., Vianočné pesničky s vlastným hudobným doprovodom, oboznámenie sa s vianočnými zvykmi a tradíciami

FAŠIANGY:

história a tradície fašiangových slávností, výroba masiek z rôznych materiálov, záverečný karneval a sprievod po Banskej Štiavnici

JARNÉ HRY:

umelecké činnosti spojene so spracovaním materiálov z prírody, zdobenie kraslíc, prútikárstvo, originálne dekorácie, výroba Moreny spojená s rituálom rozlúčky so zimou, jarné tradície
PRIDANÉ AKTIVITY  /na objednávku , cenu jednotlivých aktivít prosím konzultujte/

Ak by Vám nestačili aktivity ponúkané vo Vilabela, ponúkame Vám ešte veľa možností mimo areálu našej školy. Blízka Banská Štiavnica ponúka široký výber – či už tvorivé aktivity, historické prechádzky, alebo relax – neváhajte preskúmať možnosti v jednej z najkrajších oblastí na Slovensku…

 • koníky a poníky, hipoterapia – farma Gazdáčik
 • celodenný výlet do Zrubu pod Borovicou (Trnavá hora) – zvieratká, rybníky, lanové centrum
 • Terra Permonia, netradičné dielne pre deti v Banskej štiavnici
 • Dielničky tradičných remesiel v Kammerhofe, Banská štiavnica : pečenie chleba, batika, smaltovanie, drôtikovanie, plstenie vlny….
 • sokoliarske predstavenia
 • návšteva galérie, koncertu a pod.
 • kúpele Sklené Teplice, Dudince, Vyhne
 • Svätý Anton– návšteva kaštiela, park, poľovnícka zbierka
 • možnosť návštevy jednej z banských štôlní, ako aj expozície Banského múzea v prírode – skanzen
 • nočný pochod – hľadanie pokladu Víly Bely
 • v zime možnosť lyžovania v Ski resort Salamandra

POHYBOVÉ AKTIVITY /Okrem ponúkaných programov vám radi spestríme pobyt aj nasledovnými aktivitami/

 • ranné cvičenie – hravé cvičenie pre najmenších, joga, tanec – podľa vášho výberu
 • plávanie – jazerá, plaváreň v Banskej Štiavnici
 • cyklistika – k dispozícii sú bicykle a priamo pri Vilabela sa môžete napojiť na cyklistické chodníky na Hlačiansky Tajch, Žakýlsky mlyn, či dlhšiu trasu na Salaš

FOTOGALÉRIA

 

KONTAKT

​​

Adresa:

VILABELA 
Banská Belá č. 188, 966 15 Banská Belá
 
GPS súradnice: 48.479517, 18.945050
 
Nachádzame sa iba necelých 5km od Banskej Štiavnice, teda asi 10 min. cesty autom.
Autobusová zastávka Banská Belá, Huta, 20 minút autobusom do Banskej Štiavnice.
 
Kontaktná osoba: Lucia Hasbach
email: info@vilabela.sk
telefón: +421 907 065 200

Ešte nie je koniec, ešte básnička !

Víla Bela, nezbednica, zrána ku nám priletela​​​.
​Hl​ávky ​deťom ​lahulinko pohladila​ krídlom.
“Či to škola a či detské sídlo?”…

Rozpoviem Vám sama, ​čo sa skrýva u nás doma,
vo vile Vilabele, kde inde než v Banskej Belej.
O​d rána až do večera farbičkami hýri celá,
Každá izba má svoj tón, vyberie si ona, on.

​Vilabela prekvapení skrýva ​viac než ​ve​ľ​a​.​
Preto ak si zvedavý a ty smelá
(prinajmenšom ako naša Bela) ​
príď sa pozrieť, ja som skoro onemela!

Otvorené dvere a ruch dielničky,
z okna vidieť ovce, kravy, kozičky.​
Vyrobiť si hrnček, animovaný film..
tiež hudobníkov rada uvidím!